Údolí říčky Losenice

Tajemné, zaniklé průmyslové podniky a osada Buzošná.

Údolí říčky Losenice. Dříve tohle údolí žilo průmyslem. Papírna, pila, mlýn, brusírna i truhlárna. Cestou z Rejštejna směr do vesnice Červená.

Továrna Watzlavick

Začnete u dřevařské továrny Watzlavick, kde se dělaly mimo jiné sáňky, lyže, kočárky a další… V téhle továrně se vyrábělo ješte v roce 2003 podle nalezených faktur kolem budovy. Pokračuje se podél zaniklé papírny z roku 1699, u které stojí malá funkční elektrátna. V lesích podél cesty jsou i zavřené zlatonosné štoly. Můžete se jen mrknout na mříže podívat do temnoty. Nic víc.

Papírna

Dále kolem Karliny pily kde vyráběli zápalková dřívka a končí se na známé zaniklé osadě Buzošná. Tohle místo, které se datuje ke konci 19 století mělo svůj mlýn, pilu, brusírnu a sirkárnu. Stojí zde dvě budovy. Výše položená zasahující do potoka je mlýn se zbytkem hřídele mlýnského kola a níže položená budova byla ve 30letech 20 století v mapách vedená jako hydroelektrárna.

Buzošná

Je tu i krásně zachovaný sklep. O zhruba 300m níže hned u řeky je ještě jedno stavení, které sloužilo nejdéle a také jako elektrárna. A když nebude mít dost, můžete vyběhnout na keltské hradiště Obří hrad, který je právě nad Buzošnou. Cesta z Rejštejna je asfaltová silnice, takže počítejte, že zde může občas projet auto. Ale provoz je tady velmi slabý.

Odkaz na cestu ZDE

Cesta podél Losenice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..