Proč nestavět pyramidy z kamenů?

Jeden kámen támhle, druhý vyndat z vody, třetí vykopnout támhle od pařezu a je mohyla, pyramida, mužík nebo prostě hromádka kamenů. Jedno jestli v řece nebo na vrcholu nějakého kopce. Trend poslední doby. Udělám jednu, další turista po mě přistaví další a další… Proč ale tyhle mohyly nestavět? Co je na tom špatně?

V korytech řek ukládají na kameny své jikry druhy ryb, případně larvy hmyzu, mají pod nimi útočiště drobní živočichové, nebo na nich rostou rostliny důležité pro vodní ekosystém… Pokud se kamen vyndá z vody, živočich zůstane na kameni, nebo bez úkrytu a znamená to pro něj smrt. Stejně tak i pro rostliny.

A proč i na hřebenech hor vadí hromádky kamenů? Rozebráním kamenných půd na hřebenech a postavením pyramid se přeruší proces, který trval stejně jako ve vodě i tisíce let. Nikdo už ho nevrátí zpátky. I drobnými kameny se narušují geomorfologické procesy na horách, kde se potkává alpská a skandinávská tundra. Zvláště na kamenných mořích.

Proto se zamyslete, když nějakou pyramidu uvidíte, jestli chcete být ovcí v davu a škodit přírodě jako turisté před vámi, nebo jestli naopak takovou pyramidu shodíte a další lidé jí tak nebudou stavět hned vedle. Pomůžete zároveň i správcům parku, kteří tyto pyramidy pracně bourají.

6 odpovědí na “Proč nestavět pyramidy z kamenů?”

  1. Asi to chce osvětu. Mne by taky nenapadlo proc je stavění čehokoliv z kamenů škodlivé. Vidim material, mam inspiraci, stavim. Netusim, ze necemu skodim…

    1. A prijde vam v pohode menit vzhled napriklad prirodniho koryta reky? Uz i bez vedomi o tom, ze to skodi, by mohlo lidi napadnout, ze je to hroznej nesmysl po sobe nechavat v prirode takovyhle stopy. Uz jen vuci ostatnim navstevnikum je to hrozne nefer. Nevim, jak ostatnim, ale mne se takhle “vylepsena” priroda vubec nelibi.

    2. I kdybych nevěděl, proč je to škodlivé pro přírodu, přece chodím do přírody, abych se kochal přírodou. Jinak bych mohl zůstat ve městě.

      1. Některá místa jsou špatně nebo nelogicky značená. Na takovém tracku vám může mužiček i zachránit život. Setkal jsem se s tím např. v Alpách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..