EkoBoxy – doba rozpadu předmětů v přírodě

Žijeme v době plastové, v době kdy jsme se nikdy předtím neměli lépe, cestujeme, užíváme si peněz a vymožeností moderní doby. Tím se samozřejmě nejen tady na Šumavě zvyšuje počet odpadu a o to více i v přírodě.

Našimi Ekoboxy chceme poukázat na to, jak dlouho trvá, než se v přírodě rozloží třeba takový vlhčený ubrousek. Věděli jste, že je to plast a že to bude trvat i stovky let? Opravdu. Přečtěte si tady doby rozpadů všemožného odpadu, který běžně nacházíme v šumavských lesích. V tuto chvíli máme na Šumavě již čtyři naše Ekoboxy a máme za sebou jeden úspěšný koncert pro čistou Šumavu, kdy lidé uklidili desítky kilogramů odpadků. Díky že pomáháte! V tomhle případě si příroda sama nepomůže.

Papírový kapesník 2-5 měsíců
Slupka od banánu 5 měsíců – 1rok
Vlněná ponožka 1,5 roku – 7 let
Nedopalek cigarety s filtrem 15 let
Plechovka 15 let
Igelitový sáček či taška 25 let
Žvýkačka 50 let
Plastový kelímek 70 let
PET láhev, plastová láhev 100 let
Alobal nebo Tetra Pak 100 let
Jednorázové pleny 250 let
Sklo tisíce let (ale možná nikdy)
Polystyren desetitisíce let (ale možná nikdy)
Náš první EkoBox při cestě na Černé jezero

Jedna odpověď na “EkoBoxy – doba rozpadu předmětů v přírodě”

  1. Skvělé, skvělé, skvělé! Takováto “vtíravá” osvěta je potřeba a měla by být na vícero místech. Založila jsem menší iniciativu Před vlasním prahem a sama, neorganizovaně, aktivně sbírám odpadky a zrovna vymýšlím různé formy osvěty. Vaše mi přijde naprosto ideální a ráda bych ji propagovala i ve ‘vnitrozemí’, např. v mém rodném městě Písek, ideálně v Píseckých horách a lesích…. Budu moc ráda, když vám to nebude vadit. Železnorudsko dále do Bayerischer Wald je nádherná oblast. Znám ji velmi dobře z doby, kdy jsem žila u Bodenmais. Je vidět, že tato oblast Šumavy má dobré strážce 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..