Pohyb v běžkařských stopách

Zájem o přírodu, pěší túry v přírodě a o běžecké lyžování je díky této době na vzestupu. To je samozřejmě dobře, ale řekněme si, jak si tyhle dvě skupiny musí v zimě rozumět.

foto Ondra Klečka

Úprava běžeckých stop na Šumavě probíhá strojově, a to i několikrát do týdne, dle sněhových a povětrnostních podmínek. To samozřejmě stojí nejen spousty úsilí, ale také spousty peněz.

Čerstvě najetou stopu jet jako první je vždy radost, ale aby tahle stopa vydržela co nejdéle, je třeba, aby se v ní pohybovali jen běžci na lyžích.

Pěší by tedy neměli do běžeckých stop vůbec vstupovat, a to ani se sněžnicemi! Nejen do vyjeté stopy takzvanou „stopovačkou“, ale ani do plochy určené pro bruslení. Stejně tak by v nich neměli pobíhat jejich čtyřnozí mazlíčci.

foto Ondra Klečka – Návod kde a jak se pohybovat

Pokud je sníh měkký a vytvoří se v něm chůzí díry, tak nejen, že jízda není kvalitní, ale je to také nebezpečné právě pro běžkaře pohybující se ve stopě.

Pro pěší, kteří se chtějí vydat na túry po Šumavě v zimě pomůže aplikace Mapy.cz kde jsou v zimním náhledu značené FIALOVĚ přerušovaně trasy určené právě pro pěší. Pokud se ale i tak ocitnete „ve stopě“, měli byste jít při jejím kraji, abyste co nejméně rozšlapali upravenou stopu.

Aktálnost upravených stop naleznete na www.bilestopy.cz

Buďme navzájem ohleduplní!

Turistické trasy, kde se upravují stopy, jsou v zimě značeny lyžařskými trasami dle KČT. V terénu je poznáte podle celooranžových tabulek, nebo podle oranžového znaku lyžaře ve směrovce – viz. následující foto.

Pravidla pro běžkaře

(Zdroj: https://www.jizerskaops.cz/magistrala/pravidla-pohybu/)

1. Berte ohled na ostatní, vzájemnou ohleduplností předejdete většině případných nepříjemných situací.

2. V upravených stopách jezděte vpravo, podobně jako na silnici.

3. Je-li proříznuta jen jedna stopa a zbytek trati je upraven pro bruslaře, má přednost lyžař jedoucí vpravo, bez ohledu na to, jede-li z kopce nebo do kopce.

4. Pokud je upravena pouze jedna stopa (úprava skútrem, bez pruhu pro bruslaře) přednost má lyžař, který jede z kopce.

5. Vzájemné předjíždění lyžařů je povoleno z obou stran. Předjížděný není povinnen uvolnit stopu pro rychlejšího lyžaře, předjíždějící by měl upozornit předjížděného o svém záměru.

6. Při předjíždění držte hole těsně u sebe, zabráníte tak případnému zranění.

7. Při sjezdu z kopce nezapomeňte zvážit své lyžařské dovednosti, dodržujte bezpečnou vzdálenost od ostatních lyžařů, v nepřehledném terénu se pohybujte se zvýšenou opatrností.

8. Zastavíte-li nebo spadnete, uvolněte stopu ostatním.

9. Ocitnete-li se při nehodě jiného lyžaře, poskytněte mu dle svých schopností první pomoc (ukládá vám to zákon). Mějte u sebe číslo Horské služby, nepřetržitě připravené pomoci při úrazech nebo v jiných krizových situacích.

10. Dodržujte prostor pro bruslení, neničte stopu.

11. Ve stopě dodržujte bezpečnou vzdálenost od ostatních.

12. Na lyžařské tratě nevoďte psy! Těžko předvídatelné chování zvířat může být velmi nebezpečné pro lyžaře ve stopě i pro vaše čtyřnohé miláčky samotné. Zcela nepřípustné je nechat se ve stopě táhnout psy na řemenu.

13. Běžecké tratě jsou strojově upravovány. Dbejte zvýšené opatrnosti, může dojít k setkání s rolbou a skútry provozovatele a Horské služby. Při setkání uvolněte stopu a umožněte bezpečný průjezd techniky.

14. Pohybujte se pouze na značených trasách, jsou koncipovány tak, aby byli spokojeni sportovci i turisté. Opuštěním trasy do lesa nebo na paseky můžete poničit porosty v přísně chráněných územích.

15. Ve stopách se pohybujte jen s připnutými lyžemi. Pěší chodci volte jinou cestu, není-li zbytí, pohybujte se mimo upravenou trasu, prošlapaná stopa velmi znepříjemní cestu všem lyžařům.

16.  Na trase i v okolí udržujte pořádek, pro sebe i pro ostatní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..